четвъртък, 24 ноември 2016 г.

На 14.11.2016 г. се проведоха Научни четения в памет на Венелин Ганев и Никола Долапчиев.

На 14.11.2016 г. в Новата конферентна зала на Ректората се проведоха Научни четения в памет на Венелин Ганев и Никола Долапчиев.

Катедрите по теория и история на държавата и правото и по наказателноправни науки организираха този научен форум, за да си спомнят за своите големи учители. Класически имена в правната ни наука, оставили диря и в обществения живот: и днес всеобхватността и дълбочината на приносите на Ганев и Долапчиев дава еталон за академичност и отдаденост за 
развитието на правната наука.

В четенията взеха участие представители на общотеоретичните и наказателните правни науки от ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, Института за държавата и правото към БАН, Нов Български университет, Бургаския свободен университет. В откриващото си слово ръководителя на КНПН проф. Пламен Панайотов отбеляза актуалността на мултидисциплинарността в юридическите изследвания, нуждата от анализ на класически за правната ни доктрина автори. Проф. Даниел Вълчев – ръководител на КТИДП, запозна аудиторията с оригиналните възгледи на проф. Ганев за структурата на правната система.

Ярко впечатление у участниците и слушателите в конференцията оставиха изказванията на проф. д-р Лазар Груев (За една малко известна дискусия – анализ на споровете между В. Ганев и Н. Долапчиев по отношение на творчеството на Ш. Романо), проф. д-р Стефка Наумова (Правно-социологическите възгледи на Венелин Ганев), проф д-р Екатерина Михайлова (Проектът за конституция на Венелин Ганев от 1947 г.), гл. ас. д-р Мирослава Манолова (За съответствието между наказание и престъпление. Принцип срещу очаквания.).

Широка дискусия предизвика въпроса за разграничаването на правните норми и правните принципи и, най-вече, какво именно характеризира последните, след като темата беше въведа с изказванията на доц. Янаки Стоилов (Нормативни функции на правните принципи) и гл. ас. д-р Деница Топчийска (Принципите като елемент от правната система).


На конференцията бяха изнесени 30 доклада, разделени в четири панела, като възможност за изява беше предоставена не само на преподаватели, но и на докторанти и студенти, изследващи различни сфери на правната наука.